Gönderen Konu: İSTİKLAL MARŞI VE MEHMET AKİF  (Okunma sayısı 661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ROTALI_KAPTAN

  • www.kirmizigulfm.com
  • Yönetici
  • *
  • İleti: 6,993
  • Karma: +612/-23
  • Cinsiyet: Bay
  • www.kirmizigulfm.com
    • KIRMIZIGÜL İLAHİ FM
İSTİKLAL MARŞI VE MEHMET AKİF
« : 14-09-12 / 03:53 »
İLİ     : NEVŞEHİR
AY-YIL: MART-2011
TARİH : 11/03/2011

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ

İSTİKLAL MARŞI VE MEHMET AKİF

Aziz Mü’minler!

Milletimizin düşman istilasından kurtulması ve bağımsız bir devlet olarak varlığını sürdürmesi, Kurtuluş savaşıyla olmuştur. Milli mücadele yıllarında ve sonrasında insanımızın mücadele azmini şiir ve yazılarıyla güçlendiren şahsiyetlerin başında M. Akif ERSOY gelmektedir. M. Akif şairliğinin yanında Anadolu’da milletin şuurlandırılması ve gayretlendirilmesi için şehir şehir dolaşarak hutbe ve vaazlar irad eden mümtaz bir vatanseverdir. İşte bu dava adamı M.Akif’dir. Bunun açık delilide İstiklal Marşımızın kendisidir. Nitekim O’nun “Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.”
Mısralarındaki vatanseverlik duygusu ve söyleyiş güzelliğini yüreklerimizin derinliklerinde hissetmemek mümkün müdür.?

Değerli Mü’minler!

M.Akif, müsbet ilimlerle birlikte din ilimlerindeki derin malumatı, yaşantısındaki tutarlılık ve  istikamet sahibi biri olmasıyla da milletimize ve nesillerimize örnek bir kişiliktir. M.Akif,cahilane taassuba, körü körüne tarafgirlik ve önyargının da hep karşısında olmuştur. O şöyle der: “Eski, eski olduğu için atılmaz, fena ve faydasız olursa atılır. Yeni de yeni olduğu için alınmaz, iyi ve faydalı olursa alınır.”(1) M. Akif içinde yaşadığı toplumun ıslahı ve insanımızın gelişmesi için her şeyin açıkca konuşulması gerektiğini ise şöyle anlatır:“Özellikle toplumsal hastalıklarımızı dökmekten, yaralarımızı açıp göstermekten hiç çe¬kinmeyeceğiz. Bundan maksadımız birtakım zavallıların zannet¬tiği gibi milleti ele, düşmana karşı maskara etmek değildir. Meramımız kendimizi değil, maskaralıklarımızı maskara etmektir. Tâ ki alışkanlık neticesi olarak, her gün yapmaktan hiç sıkılmadığımız, hiç eza duymadığımız bir sürü fenalıkları ya¬vaş yavaş bırakalım da elbirliğiyle insanlığa doğru bir adım ata¬lım.”(2)Aziz Cemaat!

    M.Akif’in vefa ve karakter abidesi bir kişilik olduğunu gösteren şu olaya bir bakın: 1911 yılı başlarında Baytarlık Dairesi, kâtiplik için imtihan açar ve kazanan bir genç, işe alınır. Mehmed Akif daha önce tanımadığı, fakat zeki ve kabiliyetli bulduğu bu gençle ilgilenir, ona yardım eder; Mülkiye’ye devam etmesi için yarım gün izin verir... Akif’in bu alâkasından, onun genci daha önce tanıdığı ve ona imtihanda yardım ettiği neticesini çıkaranlar, çocuğun işine son verirler. Olayı ve nedenini birkaç gün sonra öğrenen Akif, derhal istifa ederek, daireden ayrılır. Birkaç gün sonra genç geri işe alınır ve ricalar sonucu Akif de vazifesine döner.
 
Muhterem Mü’minler!

M.Akif, memleketimizin bir çok yönden geri kalmasını ve maddi manevi noksanlıklarla uğraşıp zaman kaybetmesini de yanlış tevekkül anlayışına bağlar. “Bir kere azmettin mi, artık Allah’a dayan”(3) ayetini tefsir eden şiirinde, azmetmenin;  zamanın icapları doğrultusunda çalışıp didinip gayret göstermek olduğunu söyler ve şöyle seslenir:

“Mâdem ki didinmez, edemez, uğraşamazsın;
 İksîr-i bekâ içsen, emîn ol, yaşamazsın.
'Allah'a dayandım!' diye sen çıkma yataktan...
Ma'nâ yı tevekkül bu mudur? Hey gidi nâdan!
Dünya koşuyorken yolun üstünde yatılmaz;
Davranmıyacak kimse bu meydana atılmaz.
Ey yolcu, uyan! Yoksa çıkarsın ki sabâha:
Bir kupkuru çöl var; ne ışık var, ne de vâha!(4)
Biz de bu büyük vatan evladına Allah Teala’dan (c.c) rahmet diliyoruz. Hutbemizi yine O’nun manalı sözleriyle bitiriyoruz:

Alemde ne ekdinse biçersin onu mutlak
Öyleyse nedir şer yaparak faide ummak (5)

HAZIRLAYAN
HUTBE KOMİSYONU
1)M.Akif’in Makaleleri, Doç.Dr.Abdulkerim Abdulkadiroğlu,Kültür Bak. Yayınları.
2)A.g.e.   
3)A.İmran, 159.
4)Safahat, M.Akif, Azimden Sonra Tevekkül
5)Safahat, M.Akif, Terkib-i Bend.